Otworzenie swojego interesu wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności za swoje decyzje, prawne jak i finansowe. Dobrze jest więc podzielić się obowiązkami z doświadczonym podmiotem.
Znane i lubiane międzynarodowe brandy wciąż szukają ludzi przedsiębiorczych do rozwijania marki. Zawierając umowę franczyzową z franczyzobiorcą, ogromne firmy zapewniają sobie powiększenie zasięgów oraz zostawiają sporo wolności biznesmenowi. Jak to działa? Potencjalna firma X udostępnia know-how, czyli szczegółową instrukcję od strony prawnej i technicznej jak zacząć, dostęp do swojej sieci dostawczej, pomoc oraz znak towarowy i logo. Po stronie franczyzobiorcy stoi wyłożenie kapitału początkowego, osobisty nadzór nad rozkwitającym biznesem oraz przyswojenie sobie ustalonych standardów sieci. Najczęściej również ponosi stałą opłatę wobec sieci i podlega okresowym kontrolom.
Dlaczego to tak wygodne?
W przypadku przejęcia zasad i specyfiki prowadzenia interesu od sieci, możemy odpuścić organizowanie całej struktury od podstaw – dostajemy gotowe rozwiązania i szablony w które musimy tylko tchnąć pieniądze i pracę. Pomoc zagwarantowana w umowie, objawia się na wiele sposobów: prowadzenia szkoleń dla franczyzobiorców z zakresu produkcji lub doglądania interesu, minimalizacji kosztów reklamy i zmniejszenie ilości biurokracji wymaganej od początkującego biznesmena. Nie musimy też bać się niepewnego przyjęcia wśród społeczeństwa, jeżeli sieć jest popularna i ma zbudowaną już pewną bazę klientów. Badania rynkowe jasno wskazują, że upadłość ogłaszały częściej przedsiębiorstwa samodzielne niż te oparte o umowę franczyzową!
Przeczytaj również: http://www.machina.net.pl/pomysl-na-biznes-moze-byc-niejeden/ ; http://blogcio.org.pl/praca-na-wlasny-rachunek/