Turystyka

Jak zorganizować wakacje – kolonie dla dziecka, czy pobyt u dziadków?

Zapewne pobyt u dziadków, którzy mieszkają na wsi, to bardzo dobra opcja dla dzieci mieszkających w mieście. Jeżeli dziecko mieszka na wsi, warto wymyślić mu wyjazd w inne miejsce. Zarówno dzieci z wioski, jak i z miasta, powinny zmienić miejsce swego stałego pobytu na inny krajobraz, aby mogły odpocząć od codziennych widoków swej miejscowości.

Kiedy zdecydować się na wysłanie dziecka na kolonie?

Na turnus kolonijny mogą pojechać dzieci, które mają skończone 6 lub 7 lat. Młodsza pociecha nie jest przyjmowana na takie pobyty. Jest ona po prostu, jeszcze zbyt mało dojrzała emocjonalnie, aby mogła przebywać w ośrodku bez obecności przy nim rodziców. Wybierając turnus dla naszego dziecka, które osiągnęło próg wiekowy dopuszczający je na wyjazd bez rodziców, warto na pierwszy raz wybrać turnus trwający jak najkrócej. Zazwyczaj jest to 1 tydzień.

Gdy pociecha będzie jechać w następnym roku już po raz drugi, wówczas można wybrać wyjazd nieco dłuższy np. do 10 dni. Wszystko będzie zależeć od tego, jak dziecko na pierwszych koloniach umiało sobie poradzić z tęsknotą za mamą i tatą. Jeśli ciągle płakało i trzeba było je jednak zabrać przed końcowym terminem, warto rozważyć ten problem i spróbować w następnym roku wybrać ponownie możliwie jak najkrótszy czas trwania kolonii.

Wysyłanie natomiast dziecka na siłę na kolonię jest błędem. Jeżeli pociecha notorycznie nie jest w stanie zaaklimatyzować się do warunków kolonijnych, pozostawmy je w domu lub wyślijmy do cioci na kilka dni czy też dziadków albo kogoś innego z rodziny bądź przyjaciół. Szukajmy różnych form urozmaicających dziecku wakacje i zadbajmy również o własny odpoczynek, w tym także bez dziecka, jeśli się uda, to chociaż na weekend.

Kiedy jest problem z wysłaniem dziecka na kolonie?

Jeżeli nasza pociecha została wysłana do przedszkola dopiero w wieku 6 lat, najczęściej to właśnie główny problem adaptacji dziecka na koloniach. Dzieci uczęszczające do przedszkola już od 3 roku życia, to kończąc lat 6, są już gotowe na rozstanie z rodzicami na kilka dni i nocy. Łatwiej dostosowują się one do warunków kolonijnych. Nie odczuwają tak silnie rozłąki i chętnie angażują się w życie z nowo poznanymi rówieśnikami.

Problem z wysłaniem dziecka na kolonijny turnus może być spowodowany także zbyt dużą troską i obawą samych rodziców. Jeśli przejawiają oni wiele lęków i okazują go dziecku, ono niestety ten strach przyjmie i będzie się bało wyjazdu. Natomiast spokój i zaufanie malujące się na twarzach rodziców zdecydowanie ułatwią sytuację oddania dziecka pod opiekę wychowawcy kolonijnego.

Innym problemem wysłania dziecka na wakacje z grupą rówieśniczą i wychowawcą może okazać się zwykła dziura w budżecie domowym. Aby do tego nie dopuścić, warto odkładać co miesiąc niewielką kwotę, aby mieć możliwość zafundowania dziecku wyjazd na spotkanie z przygodą kolonijną. Turnusy takie pozwalają dziecku nabyć nowe umiejętności nie tylko w postaci współpracy w grupie, ale także rozwinąć swoje pasje oraz poznać inne hobby.

Na jakie kolonie wysłać swoje dziecko?

Turnusy, które uwzględniają szeroki program zajęć, zapobiegają nudzie. Gdy dni są wypełnione po brzegi wieloma atrakcjami, a także mają trochę luźniejszego czasu, aby dziecko mogło odsapnąć i nieco poleniuchować, ale w sposób twórczy, zdecydowanie taki kolonista nie będzie myślał o rozłące z rodzicami. Wpadnie on w rytm życia kolonijnego i ani się obejrzy, jak dobiegną końca i trzeba będzie wracać do domu z wielki niedosytem.

Takie właśnie turnusy organizuje firma Kogis, a o jej działalności możemy dowiedzieć się na stronie https://www.kogis.pl/kolonie. Firmie tej zaufała ogromna ilość rodziców i dzieci, które opowiadają o swoim pobycie na koloniach z Kogisem w sposób pełny entuzjazmu. Świadczą o tym, chociażby opinie pozostawione na dole strony przez zadowolonych rodziców.

Napisali oni, że np. dziecko wróciło z kolonii bardzo szczęśliwe i wyraziło chęć kolejnego wyjazdu za rok. Inni rodzice proszą o wydłużenie turnusów, gdyż dzieci są tak zachwycone udziałem w nich, że chciałyby pobyć w ośrodku znacznie dłużej, niż przewiduje obecny program. Sprawdźmy sami i zastanówmy się nad wyborem rodzaju turnusu. Na pewno i nasze dziecko wróci z kolonii zachwycone. My natomiast będziemy zadowoleni z dobrze zainwestowanych pieniędzy.